<<
>>

Zariadenie sociálnych služieb Rosa je zariadenie v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, ktoré poskytuje všestrannú starostlivosť prijímateľom sociálnych služieb na riešenie nepriaznivej sociálnej situácie z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia a nepriaznivého zdravotného stavu.

Rehabilitačné stredisko poskytuje sociálnu rehabilitáciu a sociálne poradenstvo osobám vo veku 6 – 40 rokov života, s mentálnym postihnutím v kombinácii s telesným postihnutím, duševnými poruchami a poruchami správania. Služby sa poskytujú ambulantnou formou.

Domov sociálnych služieb poskytuje sociálne služby osobám vo veku 6 – 40 rokov života, s mentálnym postihnutím v kombinácii s telesným postihnutím, duševnými poruchami a poruchami správania. Služby sa poskytujú ambulantnou alebo pobytovou formou.

Špecializované zariadenie poskytuje sociálne služby deťom vo veku 6 -18 rokov života s diagnózou pervazívna vývojová porucha. Služby sa poskytujú ambulantnou formou.

 

Aktivity | Novinky

udialo sa u nás | 26.6.2019
Celoročný florbalový turnaj

Tak ako po iné školské roky aj tento školský rok 2018/2019 sme zorganizovali florbalové zápasy medzi športovými tímami zo školského internátu a DSS. Zahrali sa tri florbalové zápasy, na jeseň vonku pri tenisovom ihrisku a v zime jeden a na jar ďalší zápas v telocvični.

Školský internát reprezentovali: David Máhr, David Rácz, Eduard Panáček, Patrik Rigo, Richard  Červenka, Ľudovít Novák.

DSS a RS reprezentovali: Marietka Kováčová, Nick Lang, Silvester Kulov, Filip Raffaj, Ján Mordavský, Mário Kello.

Športovci hrajú s radosťou, využívajú každú príležitosť aby mohli športovať so seberovnými športovcami. Zápas vonku vyhrali športovi zo školského internátu, ale obidva zápasy v telocvični vyhrali športovci z DSS a RS. Na záver v mesiaci jún sme vyhodnotili túto súťaž a pohostili sladkou odmenou a vlažným čajom všetkých športovcov. Tešíme sa na ďalšie športové podujatia.

 
>>> viac

udialo sa u nás | 26.6.2019
BESEDA O VESMÍRE : “NA NEBI SÚ HVIEZDY“

Dňa 21.6.2019 medzi nás zavítal Ing. Pavol Letko, PhD., vysokoškolský pedagóg  zo Slovenskej technickej univerzity, ktorý sa zaoberá skúmaním vesmíru.

Počas besedy nám pán Letko  prostredníctvom rozhovoru, prezentácie, videí a špeciálneho modulu rakety priblížil vesmír a život astronautov vo vesmíre. Hlavnou témou besedy bolo pristátie misie Apollo 11 na Mesiaci 20. júla 1969, ktorého 50. výročie si pripomenieme teraz v júli.  Pán Letko priniesol so sebou špeciálnu, zmenšenú repliku modelu  rakety a veľmi detailne a názorne nám vysvetlil a ukázal jej štart do vesmíru, let aj pristátie. Na príprave misie Apollo 11 spolupracovalo cca 400 tisíc vedcov z celého sveta, od tých čias nebol v histórii ľudstva projekt, ktorý by takto „zjednotil“ takmer celý svet.

Dozvedeli sme sa aj ďalšie zaujímavé informácie o vesmíre, hviezdach, planétach, meteoritoch, a slnečnej sústave..

Niektorí klienti nás milo prekvapili svojimi vedomosti o vesmíre a konkrétnymi otázkami, ktoré nášmu hosťovi kládli. Zaujímali ich možnosti života vo vesmíre, cestovanie do kozmu, život na jednotlivých planétach, mimozemské civilizácie...

Veríme , že všetci sa dozvedeli niečo nové o vesmíre. Pre všetkých to bol zaujímavý vedecký zážitok.

Ďakujeme.

 
>>> viac

udialo sa u nás | 26.6.2019
Beseda „Deň Afriky“

            Dňa 18.júna 2019 zavítali medzi nás dve milé dámy – predsedníčka o. z. Dobrota pre Afriku, PhDr. Mária Gáliková a aktívna účastníčka našej besedy - vysokoškolská pedagogička Mgr. Jaroslava Poloňová, PhD., ktorá nás na chvíľu preniesla do Afriky, kde nejaký čas žila, s túžbou prispieť svojou prítomnosťou a odovzdávaním svojich schopností k dôstojnému životu tamojších ľudí. Jej misia zahŕňala zdravotnú starostlivosť a oblasti ďalších základných potrieb – živobytie, hygienu, oblečenie, gramotnosť.

            Všetko sme si mohli pozrieť prostredníctvom prezentácie a naviac sme ochutnali aj typické africké jedlá pre chudobných, ktoré pre nás pripravila PhDr. Mária Gáliková: kukurično-fazuľkovo-zemiakovú kašu a „náhradu“ afrického jedla – rajčinovo-špenátovú zmes s tortillou. Neodolali sme ani výbornej vôni a chuti africkej kávy a čaju.

            Ťažko sa nám počúvalo o hlade a podvýžive detí, o ťažkom údele ich detstva v slumoch, o tom, ako sú zneužívané ako lacné pracovné sily a o tom, ako dieťa v ich spoločnosti nemá takmer žiadnu hodnotu, lebo ich je tam veľa... Dokonca je bežné, ak zastrelia dieťa, ktoré ukradne jedlo, aby si zachránilo život pred hladom. Zaujímavé bolo počuť aj zistenie, že v hodnotách života na svojej misii viac dostala, ako mohla dať.

            Veríme, že s príchodom obetavých ľudí do Afriky prichádza nielen dobro, ale aj nová nádej do chudobných častí Afriky. S vďakou za posolstvo z ďalekej Afriky sme sa rozlúčili a obdarovali naše hosťky kresbami o Afrike.

 
>>> viac

udialo sa u nás | 12.6.2019
Naše mesto

Aj tento rok sme sa mohli tešiť pomoci dobrovoľníkov, ktorí prostredníctvom Nadácie Pontis sa zapojili do dobrovoľníckeho podujatia Naše mesto. Aj touto formou sa chceme poďakovať zamestnancom firiem:

IBM International Services Centre s.r.o.,

BNP Paribas PF,

Adient Slovakia s.r.o.

Dňa 7.6.2019 zamestnanci zo spomínaných firiem venovali svoj čas a námahu pri upratovaní a vysádzaní terás, ktoré slúžia našim klientom. Tiež sa nám v tento deň podarilo zrevitalizovať staré pieskovisko na krásnu oddychovú zónu.

Ďakujeme za pomoc.

 
>>> viac

udialo sa u nás | 12.6.2019
Deň otvorených dverí

Deň otvorených dverí spojený s oslavou MDD prebiehal v krásnom, slnečnom počasí 4.júna 2019 v exteriéri nášho zariadenia....

Program bol atraktívny, klienti nám pripravili kultúrne vystúpenia, vychovávatelia rôzne zábavné súťaže, pri ktorých pomáhali študenti, dobrovoľníci, po absolvovaní súťaží si deti prevzali darčekové odmeny, pre deti boli pripravené atrakcie, kolotoče, skákací hrad, mäkký kopec, maľovanie na tvár, penová show, vozenie na motorkách...

Počas horúceho popoludnia sa mohli všetci občerstviť nápojmi, nanukmi, hot- dogmi, aj sladkými maškrtami, výbornými zákuskami a večer voňavými rezňami....

Hostia, rodičia, bývalí klienti mohli nahliadnuť do priestorov nášho zariadenia, posedieť si v areáli v oddychových zónach, stretnúť sa so známymi a priateľmi....

Záver dňa bol veľmi aktívny, klienti sa zišli na super diskotéke, nadviazali ďaľšie kamarátstva....

Krásny deň, veselé zážitky, selfie na pamiatku!!!!

Ďakujeme!!!!!!

 
>>> viac

udialo sa u nás | 12.6.2019
výlet

Vďaka finančnej podpore v podobe dotácie od Mestskej časti Bratoslava Karlova Ves sme mohli pre klientov DSS a RS Rosa zorganizovať celodenný výlet. Konal sa 29.5.2019 a naše cesty viedli do obce Valaská Belá v okrese Prievidza. Navštívili sme sklársky skanzem Sklený sen. Sklár - Peter Dolinaj nám predviedol jedno z tradičných remesiel - výrobu sklenárskych výrobkov pomocou tvarovania a fúkania skla. Videli sme originálnu sklársku pec rozpálenú na 1200°C. Pri takejto teplote bolo sklo tekuté a tieklo ako med. A v šikovných majstrových rukách sa takéto sklo priamo pred našimi očami menilo na krásne výrobky: srdiečko, kvet, cukrík či rybu.  džbánik....krásne sklenené drobnosti sme pre blízkych nakúpili v malej predajni...na záver sme urobili foto s pánom Peťom.....

Druhou zastávkou nášho výletu bola malebná dedinka Čičmany v okrese Žilina, ktorá je známa svojou zachovalou ľudovou architektúrou. Obdivovali sme zrubové domčeky ozdobené čičmianskymi vzormi inšpirovanými výšivkou.

Napriek nepriazni počasia nás na ceste späť do Bratislavy hriali neskutočné zážitky z týchto doteraz neznámych miest.

Slovensko je tak krásne a my sa tešíme na ďaľšie objavovanie....

 
>>> viac

udialo sa u nás | 12.6.2019
Naša vernisáž

"Je dobré mať kamaráta"...motto našej súťaže, ktorá prebiehala počas mesiaca mája...

Všetci naši malí, aj veľkí výtvarníci sa 6.6. 2019 stretli na vernisáži výtvarných prác.....aby si tí najlepší prevzali diplom a drobné darčeky za stvárnenie svojich kamarátov  a kamarátok, ale aj svojich zvieracích kamarátov....

 

Víťazka najmladšej kategórie Katka S. napísala:

Je dobré mať kamarátov pretože sa mám s kým hrať, pretože mám komu pomáhať, pretože sa mám s kým rozprávať!!!!!!!

Tešíme sa na ďalšiu zaujímavú tému!!!!

 
>>> viac

udialo sa u nás | 12.6.2019
Športové predpoludnie s gymnazistami

Tento rok sme sa dňa 07.06.2019 znova stretli so študentmi z Gymnázia Matky Alexie v Bratislave. V trochu zamračený deň k nám prišli už tretiaci z III. B s pani triednou profesorkou Mgr. Ľubicou Szedlákovou – Gažovičovou.

Pripravili si pre nás športové disciplíny, ktoré sme mali absolvovať. Na šiestich stanovištiach sme mali striekať vodu striekačkou do pohárov nalepených na dverách, prejsť dráhu s loptičkou na tenisovej rakete, sprevádzať priateľa so zaviazanými očami, hodiť loptu a preskočiť švihadlo, pozbierať kužele a zaspievať si v sprievode gitary. Poslednou disciplínou bola výroba obrázkov, ktoré boli nalepené na spoločný plagát, ktorý zdôrazňuje naše priateľstvo – medzi gymnazistami a klientami ROSY.

Keď už každé družstvo absolvovalo všetky disciplíny, stretli sme sa vo veľkej dielni, kde Gorazd – gymnazista pokračoval v hraní na gitare. Všetci sme sa nadšene pridali. Pre gymnazistov sme pripravili malé občerstvenie a ako darček sme im odovzdali medovníkových smajlíkov.

Naše príjemne strávené predpoludnie sa nám veľmi vydarilo. Zasúťažili sme si, posedeli pri hudbe a pesničkách a porozprávali sme sa o novinkách. Tešíme sa na ďalšie stretnutie s našimi kamarátmi z Gymnázia Matky Alexie v Bratislave.JČ

 
>>> viac

udialo sa u nás | 12.6.2019
beseda o filme s Dušanom Kaprálikom

Dňa 6. Júna 2019 sme mali vzácnu návštevu – zavítal k nám herec pán Dušan Kaprálik. Prišiel nám urobiť besedu o filme, divadle a dabingu. Jeho rozprávanie bolo veľmi pútavé, poučné a zábavné. Dozvedeli sme sa veľa nového,  čo sa skrýva za prípravou nového filmu, divadla alebo dabingu, že okrem komických situácií, s ktorými sa s nami podelil, je to aj kus driny rovnocennej s ťažkou fyzickou námahou.

 V druhej časti besedy nám majstrovsky prečítal humorné príbehy z knihy svojho priateľa Júliusa Satinského Rozprávky uja Klobásu.

Sme mu vďační, že už po tretí raz zavítal medzi nás a venoval nám svoj čas. My sme mu na pamiatku podarovali naše ručné práce – paličkovaný obraz anjela a slimáčika z hliny. Tešíme sa na ďalšie stretnutie s ním, možno o rok.

 
>>> viac

udialo sa u nás | 21.5.2019
EKO ZÁŽITKOVÉ STRETNUTIE SO ZVIERATKAMI

           Dňa 16.5.2019 prišla medzi nás milovníčka a chovateľka zvieratiek p. Chodilová.

            Niektoré doniesla medzi nás – korytnačku, myšky, jašteričky, slepúcha, užovku červenkastú, morča, zajaca, ktoré chová  na EKO FARME.

Povedala nám o ich spôsobe života v prírode, o potravinovom reťazci, o vzájomnom spolužití, o úcte k PRÍRODE.

             Uvedomili sme si , že zvieratko, ktoré nepôsobí na prvý pohľad príjemne, je úžasným  prirodzeným pomocníkom v prírode a  udržuje v nej rovnováhu .        

            Konkrétne tieto zvieratká sú zvyknuté na ľudí, takže sme sa vzájomne spoznávali dotykom, pohľadom, pozorovaním, otázkami.

Zistili sme, že nie všetko je také, aké sa na prvý pohľad zdá.

           Na záver p. Chodilová nás pozvala aj k nim na EKO FARMU a ponúkla nám možnosť starať sa konkrétne u nich o ZVIERATKÁ.                   Ď A K U J E M E !                                                                                    

 
>>> viac