<<
>>

Zariadenie sociálnych služieb Rosa je zariadenie v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, ktoré poskytuje všestrannú starostlivosť prijímateľom sociálnych služieb na riešenie nepriaznivej sociálnej situácie z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia a nepriaznivého zdravotného stavu.

Rehabilitačné stredisko poskytuje sociálnu rehabilitáciu a sociálne poradenstvo osobám s mentálnym postihnutím v kombinácii s telesným postihnutím, duševnými poruchami a poruchami správania. Služby sa poskytujú ambulantnou formou.

Domov sociálnych služieb poskytuje sociálne služby osobám s mentálnym postihnutím v kombinácii s telesným postihnutím, duševnými poruchami a poruchami správania. Služby sa poskytujú ambulantnou alebo pobytovou formou.

Špecializované zariadenie poskytuje sociálne služby deťom s diagnózou pervazívna vývojová porucha. Služby sa poskytujú ambulantnou formou.

 

Aktivity | Novinky

udialo sa u nás | 18.5.2023

Paralympionik v ZSS Rosa

 

Vďaka spolupráci Úradu BSK a Slovenského paralympijského výboru sme dňa 15.5.2023 srdečne privítali v našich priestoroch  Róberta Ďurkoviča, ktorý svoj život zasvätil boccii. „Robo“ si priniesol v roku 2016 z Paralympijských hier, ktoré sa konali v Riu de Janeiro, zaslúženú zlatú medailu. Nie je to však jediný cenný kov v jeho zbierke. Róbert je držiteľom mnohých významných ocenení /napr. z ME v Portugalsku, Anglicku, Paralympijských hier z Atén, Svetového pohára v Portugalsku, Kolumbii a skutočne veľkého počtu ďalších/. V rámci debaty sme spoločne nerozoberali len bocciu, sebadisciplínu, tréningy, koncentráciu a veľký „chtíč“,  ale i život na invalidnom vozíku, život s telesným postihnutím,  každodenné radosti a strasti, životné krízy a smerovania, či veľké potreby zmeniť a eliminovať  mnohé bariéry v našej spoločnosti.  Sme veľmi radi, že sme mohli spoločne s ním stráviť čas a vidieť, že život plynie... po búrkach a chvíľach, kedy siahame na dno,  vychádza slnko...bez ohľadu na to, či máme alebo nemáme zdravotné znevýhodnenie...ďakujeme Robovi za čas, názory, skúsenosti, vnútorný drive a  iskru v očiach...

 
>>> viac

udialo sa u nás | 12.5.2023

Ľúbim svoju mamičku, radosti jej urobím trošičku...

 

 
>>> viac

udialo sa u nás | 9.5.2023

Návšteva Prezidentského paláca

 

         Grassalkovičov palác, Ústredný dom pionierov a mládeže a nakoniec Prezidentský palác je stále tá istá budova na Hodžovom námestí, ktorú sme mohli navštíviť dňa 05.05.2023.

         Na základe povolenia riaditeľa Prezidentskej kancelárie sme vstúpili hlavnou bránou z Hodžovho námestia na nádvorie prekrásnej historickej budovy, v ktorej od roku 1996 sídlia prezidenti a prezidentka Slovenskej republiky.

         Po povinnej vstupnej kontrole pracovníkov bezpečnosti nás privítala naša sprievodkyňa Eva, ktorá nás Prezidentským palácom sprevádzala. Prvou zastávkou bola Zlatá sála na poschodí, kde sa odohrávajú všetky prijatia, ktoré prezident Slovenskej republiky uskutočňuje. Či už sú tu prijatí politici, členovia vlády, športovci alebo zahraničné návštevy. Krásnu pozlátenú štukovú výzdobu dopĺňaju veľké zrkadlá a kryštálové lustre. Po spoločnej fotografii pri vlajkách Slovenskej republiky a Európskej únie sme prešli do Zeleného salónika. Tu sa konajú komornejšie stretnutia alebo pani prezidentka podáva spoločný obed.

         Zo Zeleného salónika sa dá prejsť do pracovne, z ktorej sa uskutočňujú novoročné príhovory prezidentov. Nachádza sa tu vitrína s vyznamenaniami, ktoré udeľuje prezident osobnostiam Slovenskej republiky. Na druhej strane zeleného salónika sme si mohli prezrieť Dámsky salónik, kde sa stretávajú dámy. Prvé dámy alebo zástupkyne ženských organizácií pri stretnutí s prezidentkou alebo prezidentom. Pani Eve sme kládli množstvo zvedavých otázok, na ktoré rada a trpezlivo odpovedala.

         Na prízemie sme zišli po historickom schodisku, ktoré zdobí prekrásny drevený, pozlátený luster, teraz už s elektrickými žiarovkami. V rohoch schodiska sa nachádzajú alegórie štyroch ročných období a na začiatku dvojitého schodiska sú umiestnené sochy Putov. Z  haly sme mohli prejsť do Zimnej záhrady, kde sa v súčasnosti odohrávajú stretnutia so zástupcami tlače. Či už slovenských politikov, ktorí sa stretli s pani prezidentkou alebo zahraničných návštev, ktoré navštívili Slovenskú republiku.

         Aj Prezidentský palác má svoju kaplnku. Je zasvätená Svätej Barbore a pôvodne to bola samostatná stavba, ku ktorej bol pristavaný celý palác. Má krásnu výzdobu vo forme fresiek a obrazov. Tu sa naša príjemná návšteva Prezidentského paláca skončila. Dozvedeli sme sa veľa nového o tejto krásnej historickej budove a o jej minulom aj súčasnom využití.

 
>>> viac

udialo sa u nás | 5.5.2023

Dňa 28.4. nás do zariadenia prišli návštiviť futbalisti z rakúskeho futbalového klubu Sc Schrattenberg/Herrnbaumgarten. Športový deň začal krátkou prezentáciou hráčov, nasledovali všeobecné informácie o futbale a taktiež kvíz a diskusia. Potom sme sa presunuli do areálu, na futbalové ihrisko, kde si klienti vyskúšali profesionálnu rozcvičku a zahrali  modelovaný zápas spolu s futbalistami a zamestnancami. Po zápase sa konal rozstrel zo značky pokutového kopu na profesionálneho brankára. Hlavnou cenou boli nové brankárske rukavice. Víťazom sa stal Mário Kelo, ktorému sa podarilo skórovať zo všetkých pokusov. Po penaltách nasledovalo vyhodnotenie, každý klient dostal špeciálnu sladkú odmenu a potom na záver sa konala autogramiáda. Futbalový deň sme si všetci spoločne užili a tešíme sa na ďalšie športové podujatia v našom zariadení.

 
>>> viac

udialo sa u nás | 5.5.2023

                 Aprílový dáždnik poézie

 

Dňa 26.4.2023 sme sa s klientom ZSS ROSA Tomášom Labátom zúčastnili inkluzívneho literárneho projektu pod názvom „Aprílový dáždnik poézie“ organizovaného DSS KAMPINO, ktorého hlavnou myšlienkou je prednes poézie a prózy prijímateľov zariadení sociálnych služieb, žiakov základných škôl a študentov gymnázia. Literárny prednes sa uskutočnil v kníhkupectve Panta Rhei v nákupnom centre AUPARK. Záštitu nad projektom prevzal slovenský básnik, prozaik, dramatik, scenárista, textár, výtvarník a autor literatúry pre deti a mládež pán Daniel Hevier. Zámerom projektu bolo spájať zdravotne znevýhodnené osoby a zdravú populáciu a to prostredníctvom prednesu poézie a prózy. Účastníci projektu predniesli jednu či viac básní, alebo prózu. Po skončení vystúpenia im bol odovzdaný diplom za účasť. Na konci akcie kto mal záujem mohol sa odfotiť s pánom Hevierom. Keďže sa nám tento projekt veľmi páčil dúfame, že naši priatelia z DSS KAMPINO ho zorganizujú znovu.

 
>>> viac

udialo sa u nás | 28.4.2023

Jazdecká polícia v "ROSE"

... 26.4.2023 v dopoludňajších hodinách sme mali v našom areáli možnosť vidieť ukážky práce Jazdeckej polície z Pezinka. Predstavili sa nám policajti tohto oddelenia na dvoch nádherných valachoch a pán veliteľ nás oboznámil o tom ako prebieha výcvik koní, ako musia kone  v rámci výcviku čeliť rôznym simuláciám hrozieb a následne sme mohli vidieť  kone v akcii - ich pokojné zvládanie rôznych situácií - odolávanie rôznych zvukovým efektom, ohňu, dymu, hluku.

Ukážky a informácie nás fascinovali a vyjadrujeme veľký obdiv nad ich prácou a výcvikmi. Ďakujeme príslušníkom Jazdeckej polície za možnosť stráviť spoločne čas, za informácie, ukážky, odpovede na naše zvedavé otázky a enormne ľudský prístup... 

 

 

 
>>> viac

udialo sa u nás | 28.4.2023

Deň Zeme 2023

Medzinárodný deň Zeme oslavujeme od roku 1970. Svet si pripomín,a aké dôležité je chrániť našu Matku Zem. Dňa 26.4. 2023 sme hravým spôsobom strávili príjemné popoludnie, pri ktorom sme mohli overiť a zúročiť vedomosti spojené s našou planétou. Naše deti a mladí dospelí prijímatelia si mohli vyskúšať, či vedia správne separovať odpad. Na Strom života si mohli popripínať srdiečka s pozitívnym odkazom pre životné prostredie a upozorniť aké správanie má negatívny dopad na fungovanie ekosystému.  Obrázky poskladané z dreveného puzzle nám pripomenuli, aká je príroda krásna, farebná a rôznorodá. Výtvarné práce klientov a žiakov  v podobe planéty zdobia nielen oddelenia, ale skrášľujú aj priestory vestibulu. Maškrty a koláčiky nemohli chýbať ani na tohtoročnom ročníku. Za správnu odpoveď v ekokvízoch čakala každého sladká odmena. Na počesť Modrej planéty si klient Janko Mordavský pripravil referát. Akciu ako obvykle hudobne dotváral Tomáš, ktorý svojou harmonikou a piesňami o prírode vytvoril skvelú atmosféru. Cieľom tohto dňa bolo pripomenúť našu závislosť od cenných darov, ktoré nám Zem každodenne dáva. Uvedomiť si aké dôležité je si ju chrániť a venovať životnému prostrediu ešte viac pozornosti. Pamätajme si preto, že: „Príroda pre nás maľuje, deň za dňom obrázky nekonečnej krásy.´´ (John Ruskin)

 
>>> viac

udialo sa u nás | 28.4.2023

APRÍLOVÉ TANEČKY

 

19.4. 2023 sa ZSS Rosa roztancovala do spokojna...Nechýbala kapela prijímateľov sociálnych služieb ZSS Rosa pod taktovkou výborného muzikoterapeuta Tomáša, úvodný tanec tancachtivých ROSÁCKYCH klientov pod vedením šikovnej "choreografky" Zuzky, prijatie pozval i jedinečný Emeri z Turecka, ktorý nám netradičným  hudobným nástrojom vytvoril magickú atmosféru...podávala sa kávička z našej kaviarničky s koláčikmi a zneli skvelé piesne...pozvanie prijali i priatelia z Centra sociálnych služieb prof. Karola Matulaya pre deti a dospelých, z GAUDEAMUSu - zariadenia komunitnej rehabilitácie, zo Zariadenia sociálnych služieb Pod hradom z Plaveckého Podhradia a Domova sociálnych služieb Rozsutec. Tancovalo sa výborne všetkým zúčastneným a veríme, že každý odchádzal s fajn pocitom z posilnených priateľských vzťahov a s miernou, ale príjemnou únavou z tanečného vybláznenia sa...už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutia (nielen) na parkete...

 

 
>>> viac

udialo sa u nás | 21.4.2023

Dňa 21.4.2023 sme u nás v zariadení zahájili našu futbalovú jar - zápasy medzi zamestnancami a klientami. Počasie nám prialo a všetci sme si futbalový zápas užili a spolu si zašportovali. Tešíme sa na ďalšie zápasy a športové podujatia v našom zariadení.

 

 
>>> viac

udialo sa u nás | 24.4.2023

Debatníček v ROSE

J... čo potrebuje k tomu, aby sme mali pekný deň ?  Priateľov, kávu, horúcu čokoládu či malé sladké drobnosti pre potešenie jazýčkov ? My sme si zvolili všetko a naraz J 

Po Covidovom období, ktoré nám eliminovalo možnosti stretávať sa, vnímať sa a byť spolu, sme opäť dali príležitosť rozhovorom, prítomnosti, spontánnosti, hravosti a ľudskému teplu... takému ozajstnému, ktoré potrebuje každý z nás... na základe návrhov Rady klientov sme uskutočnili dňa 13.04.2023 neformálne stretnutie klientov ZSS ROSA pod názvom Debatníček. Pretože klienti vedia, čo je dobré a čo potrebujú...tešíme sa na ďalšie a ďalšie spoločné stretnutia, diskusie a zážitky....

 
>>> viac